porady lekarskie, zabiegi, zdrowie

Zatokowy ból głowy – co to takiego

Wszyscy miewamy bóle głowy. Winę zrzucamy na przemęczenie, stres, brak świeżego powietrza, doszukujemy się przyczyn w pogodzie czy zwyczajnym życiowym pędzie. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że przyczyna może leżeć w zatokach. Warto to sprawdzić i pozbyć się nawracającego problemu.

Przyczyny bólu głowy

– Przyczyną stanu zapalnego zatok najczęściej jest infekcja wirusowa. Wywołuje ona obrzęk błony śluzowej, która wyściela jamę nosa oraz zatok przynosowych, co ogranicza drożność połączenia między nimi. W efekcie w zatokach zaczyna zbierać się wydzielina, a powietrze, które nie może się z nich swobodnie wydostawać, zaczyna naciskać na ich ściany. Błona śluzowa zatok przynosowych jest silnie unerwiona, dlatego pacjent odczuwa dyskomfort bądź dolegliwości bólowe – tłumaczy dr n. med. Marta Held-Ziółkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover. I chociaż zazwyczaj problemy z zatokami powodowane są przez wirusy, to przyczyn może być więcej. Niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych, alergie czy nawet skrzywienie przegrody nosowej mogą przyczynić się do powstania dolegliwości bólowych.

Poznaj objawy

– Charakterystyczne jest przede wszystkim to, że szczególnie mocno dokuczają w godzinach porannych i nasilają się przy pochylaniu, a także w innych sytuacjach powodujących zwiększenie ciśnienia, na przykład przy kaszlu, próbie opróżnienia nosa czy podczas aktywności fizycznej. Nieprzyjemne odczucia zwiększają się również przy uciskaniu bądź opukiwaniu okolic zajętych stanem zapalnym zatok. Ból najsilniejszy jest właśnie tam, ale może też promieniować na przykład do skroni czy wierzchołka głowy bądź szyi – wymienia dr n. med. Marta Held-Ziółkowska. Zwróć też uwagę na inne objawy, takie jak katar, uczucie zatkanego nosa czy ciągłe drapanie w gardle. Również podwyższona temperatura, osłabienie węchu, brak apetytu i nieprzyjemny zapach z ust powinny być w takich wypadkach alarmujące.

Wylecz się na dobre

Jeśli obawiasz się, iż bóle głowy i nawracający katar mogą być spowodowane chorobą zatok, niezwłocznie udaj się do lekarza. – Część infekcji w obrębie zatok rzeczywiście mijają samoistnie, ale jeśli z nieprzyjemnymi dolegliwościami zmagamy się przez kilka tygodni bądź dłużej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie ich może skutkować nabawieniem się zapalenia o charakterze przewlekłym, które dużo trudniej wyleczyć – tłumaczy laryngolog dr n. med. Marta Held-Ziółkowska. Wizyta w gabinecie lekarskim pomoże ustalić, jakie podłoże mają nasze problemy, oraz jakie powinniśmy przejść leczenie. W większości przypadków jest to jedynie dwutygodniowa terapia antybiotykowa. – Dopiero w przypadku, gdy nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, sięga się po bardziej zaawansowane metody, takie jak balonoplastyka ujść zatok przynosowych, płukanie zatok przynosowych roztworem soli fizjologicznej pod ciśnieniem przy użyciu Hydrodebridera bądź przeprowadza się operacje endoskopowe zatok przynosowych, które pozwalają przywrócić ich prawidłową wentylację – mówi dr n. med. Marta Held-Ziółkowska ze Szpitala Medicover. – Zabiegi te wykonywane pod kontrolą wzroku z zastosowaniem endoskopów zapewniają precyzję całej procedury, ale też ograniczają pole operacyjne wyłącznie do obszaru wewnątrz nosa, dzięki czemu nie ma konieczności cięcia skóry twarzy, a rekonwalescencja jest znacznie krótsza – dodaje. Pamiętajmy, nie ignorujmy bólu głowy utrzymującego się dłuższy czas. Może być on oznaką jedynie niewielkich dolegliwości, ale również poważniejszych schorzeń, w przypadku których odpowiednio szybkie wykrycie jest niezwykle ważne dla wyzdrowienia.

Zdjęcia: materiały prasowe

Podobne wpisy