medycyna estetyczna, pielęgnacja, sport

Niechciane motylki, czyli zwalcz obwisłą skórę ramion

Przewrotnie nazywane motylkami czy firankami, są zmorą niejednej kobiety. Nieestetycznie zwisająca skóra z tyłu ramion to problem, z którym boryka się spora cześć społeczeństwa. Co robić, by pozbyć się brzydkiego balastu?

woman grabbing skin on her upper arm with the black color crosses marking, Lose weight and liposuction cellulite removal concept, Isolated on white background.

Z problemem zwisającej skóry walczą w większości panie. I choć jest to problem spotykany w każdym wieku, najczęściej jest pozostałością, po dużym spadku wagi. – Ramiona to jedno z tych miejsc, gdzie szczególnie widoczny jest spadek jędrności i utrata elastyczności skóry. Pojawiające się na nich tzw. motylki fachowo nazywa się wiotkimi, wiszącymi tkankami ramion. Ma to ścisły związek ze starzeniem się i ogólnym stanem skóry, ale nie tylko. Objawy nasilają się w szczególności po zrzuceniu wagi, w przypadku wiotczenia mięśni, przy nadmiernym rozciąganiu skóry w wyniku ciąży lub przyrostu wagi. Problem ten może zatem pojawić się niezależnie od wieku – tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry, specjalista chirurgii plastycznej z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie. Jeśli zauważymy problemy z wiotczejącą skórą na ramionach – zacznijmy przeciwdziałać.

Ryszard Mądry

Walcz w domu z motylkami

Ważne jest by dbać o skórę ramion również przez pielęgnację. Odpowiednio dobrany balsam odżywi i rozświetli skórę, a regularne peelingi raz w tygodniu sprawią, że kosmetyki lepiej się wchłoną przy okazji pozbywając się martwego naskórka. Równie pomocne będą odpowiednio wykonywane ćwiczenia. Podstawową gimnastykę jaką możemy wykonywać, by walczyć z motylkami są ćwiczenia z hantlami czy podciąganie na drążku. Równie skuteczne są pompki i zajęcia na basenie – pływanie motylkiem. Jeśli preferujesz lżejsze formy aktywności wybierz aerobik czy ćwiczenia cardio, przy których zdecydowanie spalisz większe ilości tłuszczu z ramion.

Woman working out with dumbbell

Medycyna estetyczna na ratunek

Kiedy zmiany w wyglądzie naszych ramion postępują zauważalnie szybko, powinniśmy zainwestować w wizytę w klinice medycyny estetycznej. Odpowiednio dopasowane zabiegi pomogą w procesie modelowania i kształtowania naszych ramion. Technologie hi-tech w polaczeniu z treningami pomogą nam w pozbyciu się nieestetycznych zwisów.

Ostateczna pomoc

Jeśli wszelkie treningi i wizyty u kosmetologa zawiodą, ostatecznym rozwiązaniem okazać się może plastyka okolic ramion, tzw. brachioplastyka. – Często wykonuje się ją razem z odsysaniem tłuszczu. Zabieg trwa maksymalnie od dwóch do trzech godzin i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Polega na wykonywaniu nacięć wzdłuż ramion do pachy celem usunięcia nadmiaru skóry. Dodatkowo przy operacji usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, jeśli istnieje taka konieczność. Końcowy etap zabiegu to warstwowe założenie szwów, które usuwa się po 10-14 dniach. Następnie zakładany jest elastyczny bandaż lub odpowiednie ubranie uciskowe, które należy nosić przez 6 tygodni po operacji – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Mądry.

Poczekaj na efekty

Rekonwalescencja po zabiegu brachioplastyki trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni, w zależności od stanu pacjenta i regeneracji jego organizmu. W pierwszych 2 tygodniach po operacji, nie jest wskazane obciążanie ramion czy podnoszenie rąk do góry. Po około 3 – 4 tygodniach, większą część pacjentów wraca do pracy, a kiedy zauważymy, iż rany pooperacyjne się zasklepiły, można zacząć ćwiczenia pomagające wrócić rękom do dawnej sprawności. Choć blizny znajdują się po wewnętrznej stronie ramion, zaleca się niewystawianie ich na słonce przez okres jednego roku, a jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować, zmniejszą się i zmienią barwę na cielistą po około 1-2 latach.

Choć obwisła skóra to zazwyczaj problem natury estetycznej, może zdecydowanie uprzykrzyć nam normalne życie. Kiedy zauważymy pierwsze problemy związane z osłabieniem jej elastyczności – zacznijmy działać, by cieszyć się zgrabnymi ramionami przez wiele lat.

Zdjęcia: materiały prasowe

Podobne wpisy